اطلاعات-راجع-به-بلبرینگ ها, بلبرینگ ها

علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ

علائم و نشانه های خرابی یک بلبرینگ

بلبرینگ چرخ یا weel bearing  قسمت اصلی مجموعه چرخ می باشد که چرخ را به محور متصل می کند. این قطعه  مجموعه ای از گلوله های استیل یا مخروطی شکل  است که توسط یک حلقه فلزی به هم چسبیده اند.

آنها به چرخها کمک می کنند تا سریع ، روان و  با کمی  اصطکاک بچرخند تا سرعت مناسب را داشته باشند و به راحتی حرکت کنند. از این قطعات در انواع اتومبیل ها ، کامیون ها ، سدان ها ، کوپه ها ، دوچرخه ها و هواپیماها استفاده می شود.

بلبرینگ ها روی یک محور فلزی قرار دارند و محکم در داخل توپی چرخ که  یک قطعه توخالی از فلز در مرکز چرخ است،  قرار می گیرند. توپی وظیفه نگه داشتن پیچ و مهره هایی را  دارد که برای اتصال لاستیک روی چرخ استفاده می کنید.

علائم و نشانه هایی که خبر از خرابی یک بلبرینگ می دهد:

صدای غیر عادی چرخ ها

یکی از نشانه های خرابی این قطعه شنیده شدن صداهای عجیبی مانند صدای جیرجیرک از چرخ ها می باشد. که در این صورت باید احتمال دهید بلبرینگ ها خراب شده اند.

 

لرزش فرمان خودرو

در صورتی که خرابی بلبرینگ ها خیلی شدید باشد فرمان شروع به لرزیدن می کند. این لرزش در سرعت های پایین نیز قابل تشخیص است اما با فشار دادن گاز و شتاب خودرو در سرعت های بالا شدیدتر می شود.

 

انحراف خودرو به یک سمت

یکی از علائم خرابی این قطعه هنگامی خود را نشان می دهد که در حین رانندگی در یک مسیر مستقیم و با برداشتن دستان خود از روی فرمان، خودروی شما به یک سمت کشیده می شود.

 

روشن شدن چراغ ABS

از دیگر علائم خرابی بلبرینگ روشن شدن چراغ ABS در صفحه کیلومتر است. در صورت خرابی در سیستم جلوبندی و ترمز ماشین، این حالت توسط سیستم ترمز تأیید می شود.

 

صدای تق تق در پیچ ها

گاهی اوقات در هنگام حرکت در پیچ های تند و یا هنگام گردش به راست یا چپ ممکن است از چرخ ها صدای تق تق شنیده شود، این حالت از نشانه های خرابی بلبرینگ است.

 

خرابی و فرسودگی نامتقارن لاستیک ها

از دیگر نشانه های خرابی بلبرینگ ها خرابی و فرسودگی چرخ مربوط به آن می باشد به همین علت بلبرینگی که خراب شده است چرخ آن نسبت به بقیه چرخ ها زودتر فرسوده و خراب می شود.

 

داغ شدن چرخ ها

داغ شدن پشت چرخ ها یکی دیگر از نشانه های خرابی بلبرینگ است. در این حالت بلبرینگ به خوبی عمل نمی کند و فلزات روی هم ساییده می شوند و چرخ ها به علت اصطکاک زیاد داغ می شوند.

 

قفل شدن چرخ ها

قفل شدن چرخ ها و از حرکت ایستادن آنها نیز از علائم خرابی این قطعه می باشد. در صورتی که هنگام رانندگی با سرعت بالا این حالت رخ دهد باعث ایجاد حادثه می شود. توصیه می شود پس از هر 500 هزار کیلومتر چرخ ها را بررسی کرده و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

 

لق بودن بیش از حد چرخ ها

در صورت ایجاد این حالت اتومبیل سست شده و فرمان خودرو تحرک کافی ندارد. در چنین حالتی باید چرخ ها را جک زده و خودرو را بر روی یک بالابر قرار دهید و تک تک چرخ ها را بررسی کنید. برای این کار باید چرخ ها را به عقب و جلو حرکت دهید و ببینید چگونه حرکت می کنند. در صورتی که یکی از چرخ ها دارای حرکت و نوسان بیشتری نسبت به بقیه بود باید احتمال دهید که بلبرینگ آن خراب شده است.

 

شنیده شدن صدای سنگ زنی از لاستیک ها

یکی از نشانه های خرابی بلبرینگ ها شنیده شدن صدای سنگ زنی از لاستیک ها می باشد که به علت نداشتن روغن کاری کافی برای جلوگیری از اصطکاک است. با شتاب گرفتن خودرو، این صدا شدیدتر می شود. گاهی اوقات نیز ممکن است صدایی مانند آسیاب از چرخ ها شنیده شود که البته این صدا معمولا مربوط به یک چرخ می باشد. همچنین ممکن است به علت شکسته شدن یاتاقان در مونتاژ توپی، صدای کلیک نیز شنیده شود.

 

سائیدگی لاستیک ها

برای تشخیص مشکل در یاتاقان ها باید لاستیک ها بررسی شوند. در صورت از بین رفتن یک تایر به صورت نا موزون باید احتمال دهید که چرخ متحرک آسیب دیده است. علامت سایش لاستیک ها به مرور زمان نشان داده می شود. اما در صورت ساییدگی و فرسودگی تایر ها به صورت متفاوت، ممکن است یکی از بلبرینگ ها خراب شده باشد.

 

سفت و سخت شدن چرخ ها

همان طور که چرخ های سست از نشانه های خرابی یاتاقان ها است، برعکس آن یعنی چرخ های سفت نیز از نشانه های خرابی این قطعه می باشد. برای تشخیص اینکه کدام یاتاقان ها باعث بروز مشکل شده است باید چرخ های عقب و جلو را بررسی کنید. باید لاستیک ها را بالا گرفته و چرخ ها را بچرخانید. اگر به راحتی چرخیدند یعنی هیچ مشکلی وجود ندارد اما در صورت سفت بودن باید احتمال داد که بلبرینگ خراب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *