دسته‌بندی نشده

تاریخچه ساخت بلبرینگ

تاریخچه ساخت بلبرینگ:

شاید برایتان جالبب باشد که بدانید، تاریخچه ساخت اولین بلبرینگ ها به قرن ها قبل بازمی گردد.

قبل از پیدایش بلبرینگ و رولبرینگ برای بلبرینگ اختراع شده توسط لئوناردو داوینچی استفاده میکردند. در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، با ساخت ارابه ها‌ی آهنی که به چرخ مجهز بودند، انسان ها توانستند به شکل موثر موفق به غلبه بر اصطکاک برای شروع حرکت شوند اما مشکل همچنــان وجود داشت چرا که زمانی که بار روی ارابه زیاد بود کشیدن آن بــه سادگی امکان پذیر نبود.

 

جابجایی قطعات سنگ با استفاده از الوارهای چوبی

با آغاز انقلاب صنعتــی و پیدایش موتور بخار، مسئله غلبه بر اصطکاک برای افزایش بازدهی دستگاه های دوار بار دیگر مطرح شد و اولین نمونه های بلبرینگ و رولبرینگ صنعتــی ساخته و آزمایش شداند که به میزان قابل توجهی توانستند بازدهی دستگاه های دوار را افزایش بدهند .

 ایده پردازی برای کاهش اصطکاک با استفاده از بلبرینگ ها، چندین سال قبل از ساخت اولین نمونه های بلبرینگ و رولبرینگ صنعتی در دوره رنسانس انجام شده بود که برخی ها این ایده را به لئوناردو داوینچی منتسب می دانند.

لئوناردو داوینچی

اولین تلاش ها برای ساخت بلبرینگ و رولبرینگ های صنعتــی:

 

 لئوناردو داوینچی، اولین شخصی بود که روی قضیه اصطکاک مطالعات علمی داشت.
 وی در قرن ۱۶ میلادی به صورت ریاضی توانست نشان دهد که استفاده از غلطک ها و ساچمه ها به چه میزان می توانند باعث افزایش بازدهی در حرکت شوند. این مسئله منجر به اختراع بلبرینگ _ بین سالهای ۱۴۹۸ تا ۱۵۰۰ میلادی_ توسط لئوناردو داوینچی   شد. اما این کشف لئوناردو داوینچی مانند بسیـاری از اختراعات و اکتشافات او تا زمان زنده بودنش نتوانست بصورت نمونه ساختــه  شده مورد استفاده قرار بگیرد.
بلبرینگ اختراع شده توسط لئوناردو داوینچی
بلبرینگ اختراع شده توسط لئوناردو داوینچی

اگر تمایل دارید بیشتر با بلبرینگ و انواع آن آشنا شوید، می توانید به مطالب تعریف بلبرینگ و انواع کلی بلبرینگ مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *