قطعات صنعتی

بیرینگ پر ساچمه و کم ساچمه

ساچمه بلبرینگ بلبرینگ کم ساچمه پرساچمه

بلبرینگ پر ساچمه و کم ساچمه

آشنایی با بلبرینگ پرساچمه و کم ساچمه : همان طور که میدانید ساچمه بلبرینگ مهمترین و حساس ترین جز تشکیل دهنده در ساختار بیرینگ  به حساب می آید و این قطعه بسته به شکل ظاهری و متریال ساخته شده نقش مهمی را در عملکرد بیرینگ ایفا میکند.اما در برخی موارد هم علاوه بر شکل و جنس ساچمه ها تعداد ساچمه های موجود در ساختار بیرینگ در نحوه عملکرد آنها تاثیر گذار می باشد.

تعداد ساچمه های قرار گرفته در ساختار بیرینگ به سه دسته تقسیم بندی می شوند:

1.ساچمه نرمال

2.ساچمه کمتر از نرمال (بلبرینگ کم ساچمه)

3.ساچمه بیشتر از نرمال (بلبرینگ پر ساچمه)

لازم به ذکر است در بیش از 90 درصد موارد و صنایع از بلبرینگ با تعداد ساچمه نرمال استفاده میشود و کاربرد بلبرینگ های پر ساچمه و کم ساچمه محدود به چند صنعت خاص می باشد.

اهمیت تعداد ساچمه های رولبرینگ در روانی

افزایش تعداد ساچمه های یک بیرینگ  اثر های مثبت و منفی ای در عملکرد و طول عمر بیرینگ دارد.

با افزایش تعداد ساچمه ها طبیعتا سایز و قطر آنها می بایست کاهش پیدا کند. بالا بودن تعداد ساچمه های بیرینگ ها  سبب افزایش دوران در کار می شود زیرای زوایا و حرکت ها با نیروی بازدارنده کمتری همراه خواهند بود اما از طرفی با کاهش قطر ساچمه های بیرینگ سرعت زاویه ای حرکت ساچمه ها افزایش پیدا می کند که خود عاملی در ایجاد اصطکاک و حرارت بیشتر می باشد. از این رو انتخاب تعداد ساچمه های درگیر در بیرینگ ها نیاز به اطلاعات بسیار دقیق مهندسی دارد.

این امر در مورد رولبرینگ مخروطی و رولبرینگ کف گرد که زاویه حرکت ساچمه های آن ها بسیار خاص است از اهمیت بالاتری برخوردار است.

ساچمه بلبرینگ بلبرینگ کم ساچمه پرساچمه

 

تشخیص پر ساچمه یا کم ساچمه بودن بلبرینگ

کاتالوگ بلبرینگ یا کتابچه راهنمای بلبرینگ تنها منبع معتبر و قابل استنادی هست که شرکت های تولید کننده بیرینگ اطلاعات تکمیلی و تخصصی همچون میزان بار قابل حمل، حداکثر سرعت چرخش و بسیاری دیگر از مشخصات محصول را در آن بیان میکنند.

اما در میان تمامی کارخانه ها و شرکت های تولید کننده بلبرینگ و رولبرینگ تنها چند کارخانه خاص (همچون EZO ژاپن) هستند که تعداد ساچمه بکار رفته در ساختار بلبرینگ را مشخص کرده اند.در ادامه به معرفی چند روش جهت تشخیص پر ساچمه یا کم ساچمه بودن بلبرینگ میپردازیم.

ساچمه بلبرینگ بلبرینگ کم ساچمه پرساچمه

 

تشخیص بلبرینگ پر ساچمه از طریق علائم اختصاری

همان طور که اشاره کردیم اکثر تولید کنندگان بیرینگ در کاتالوگ محصولات خود میزان ساچمه به کار رفته در ساختار بلبرینگ را مشخص نکرده اند اما به منظور تشخیص مصرف کنندگان از علائم اختصاری خاصی بر روی بیرینگ استفاده میکنند.یکی از رایج ترین این علائم عبارت BL (بی ال) بر روی بیرینگ است که به معنای وجود ساچمه بیشتر یا همان پر ساچمه بودن بلبرینگ است.(از عبارت BL معمولا در بیرینگ های پر ساچمه آمریکایی و ژاپنی استفاده می شود)

عدم وجود قفسه نگهدارنده در بلبرینگ های پر ساچمه

در بسیاری از موارد همچجون تصویر زیر به منظور افزایش تعداد ساچمه ها در ساختار بلبرینگ قفسهه های نگهدارنده یا همان cage حذف میشود و ساچمه ها با تعداد بالاتر در کنار یکدیگر قرار میگرند.

ساچمه بلبرینگ بلبرینگ کم ساچمه پرساچمه

 

ویژگی بارز بیرینگ پر ساچمه

امکان چرخش با سرعت بالاتر، مقاومت بیشتر در برابر بارهای ضربه ای و همچنین قابلیت حمل بار های بیشتر (فشار بالاتر) از مهمترین ویژگی های بیرینگ های پر ساچمه به حساب می آیند.برای مثال بنا بر تحقیقات انجام شده در بلبرینگ های سری شیار عمیق (شش هزاری) پر ساچمه مشخص شده که این نوع بیرینگ ها قادرند تا نزدیک 40 درصد بار بیشتر را نسبت به نمونه های نرمال تحمل کنند.

لازم به ذکر است منظور از بار وارده بار شعاعی وارده بر روی بلبرینگ است.

ساچمه بلبرینگ بلبرینگ کم ساچمه پرساچمه

این مقاله در گروه پژوهشی شرکت آرمان روشن تجارت راد (بلبرینگ ایران)  تهییه و گردآوری شده است.

 

تسمه و انواع آن

جهت مشاوره و خرید انواع بیرینگ با مشاوران ما تماس بگیرید.

09031915592

99 84 93 33 021

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *