اطلاعات-راجع-به-بلبرینگ ها, محصولات-صنعتی

قفسه بیرینگ ها

قفسه بیرینگ ها

یکی از اجزای بسیار مهم در بیرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگ) قفسه می باشد.

قفسه بیرینگ ها بلبرینگ رولبرینگ قفسه قفسه فلزی قفسه برنج

 قفسه ها در بیرینگ چه کاربردی دارند:

  • کنترل بار بر روی اجزای غلطشی
  • تنظیم کننده هر یک از المان ها در فواصل مساوی با هم
  • حفظ اجزای غلطشی
  • نگهداری گریس در داخل بیرینگ
  • جلوگیری از برخورد ساچمه ها
  • هدایت ساچمه ها به منظور جلوگیری از برخورد آنها با هم
  • جلوگیری از ساییده شدن و ایجاد حرارت درماشین

انواع قفسه ها

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم قفسه ها نقش مهمی در بلبرینگ ، رولبرینگ و یاتاقان ها دارند. قفسه ها می توانند در روی حلقه درونی ، بیرونی  و روی اجزای غلطشی متمرکز شوند و در صورتی که سرعت کار و شتاب بالا باشد قفسه هایی که بر روی اجزای غلطشی قرار گرفته اند عمر بیشتری دارند. قفسه ها به دو نوع تقسیم بندی می شوند:

  • قفسه های پرس شده
  • قفسه های یکنواخت
♦ قفسه های پرسکاری شده

قفسه بیرینگ پرسکاری شده از جنس ورق های فولادی و گاهی اوقات ورق های برنجی هستند. این دسته از قفسه ها با توجه به نوع بیرینگ در طرح های فولادی یا برنجی نواری ، فولادی پرچ شده ، فولادی یا برنجی فنری و فولادی پنجره ای تولید می شوند.

از مزایای این دسته از قفسه می توان سبک بودن و فضای خالی زیاد باقیمانده در بیرینگ را نام برد که همین امر باعث ورود روانکار به داخل آن می گردد.

♦ قفسه یکپارچه

قفسه بیرینگ یکپارچه از جنس برنج ، فولاد ، آلیاژهای سبک ، پلیمر و یا رزین فنولی تقویت شده با الیاف ساخته می شود. با توجه به نوع بیرینگ این دسته از قفسه ها در طرح های ماشینکاری شده دو تکه پرچ شده ، ماشینکاری شده دو تکه به همراه پرچ های سرخود ، ماشینکاری شده نوع پنجره ای یک تکه ، ماشین کاری شده نوع چنگکی دوبل ، پنجره ای پلیمری ساخته شده به روش تزریق پلاستیک ، خاری از جنس پلیمر و ساخته شده به روش تزریق پلاستیک و ماشینکاری شده یک تکه از جنس رزین فنولی تقویت شده با الیاف تولید می شوند.

قفسه از جنس فلز ماشینکاری شده معمولا سرعت کارکرد بالاتری داشته و زمانی که حرکت های اضافه علاوه بر غلتش خالص وجود داشته باشد و همچنین در شرایطی نظیر شتاب بالا ، به کار برده می شوند. در این شرایط باید از روغن برای روانکاری استفاده کرد و تمهیدات لازم برای روانکار کافی در سطوح راهنما قفسه بیرینگ و داخل آن وجود داشته باشد.

قفسه قفسه بیرینگ ها بلبرینگ رولبرینگ قفسه قفسه فلزی قفسه برنج

جنس قفسه یک بیرینگ

در انتخاب جنس قفسه بیرینگ باید دقت بالایی داشت چراکه آنها دائم با مواد شیمیایی مختلفی در تماس هستند به همین دلیل جنس آنها خیلی مهم است. برای ساخت قفسه ها از فولا، فیبر یا پلیمر و برنج استفاده می شود.

♦ قفسه های فولادی

قفسه های استیل وزن سبک و استحکام بالایی دارند نوع پرس شده آنها در بیشتر بلبرینگ های مخروطی ، شیار عمیق و بلبرینگ بشکه ای استفاده می شود از ویژگی های این قفسه ها تحمل دما 300 درجه سلیسیوس است.

این قفسه ها برای کاهش اصطکاک  و سایش بین آنها تحت عملیات سخت کاری سطحی قرار خواهند گرفت برای کاربرد در خودروهای سنگین از نوع ماشین کاری شده آنها به کار می برند از دیگر کاربردهای بلبرینگ های استیل یا فولادی در مواردی است که احتمال تک خوردگی فصلی در بیرینگ های برنجی وجود داشته باشد.

♦ قفسه های فیبری یا پلیمری

نوعی از قفسه ها از جنس فیبر، پلاستیک ، چدن  و آلیاژهای سبک تولید و  استفاده می شوند که هر کدام ویژگی های خود را دارند و نمی توان هیچ یک را برتر از دیگری دانست.

♦ قفسه های برنجی

قفسه های برنجی پرس شده برای برخی از بیرینگ های کوچک و متوسط استفاده می شوند و مقاومت بالایی در برابر روانکارها و مواد شیمیایی دارند آمونیاک موجود در ساختار این قفسه ها باعث ترک خوردگی آنها در دمای بالاتر از 300 درجه سلیسیوس می شود کاربرد این قفسه ها برای بیرینگ هایی است که نیاز به سرعت بالا دارند و نیاز به حداقل سرعت دارند می باشد.

قفسه بیرینگ ها بلبرینگ رولبرینگ قفسه قفسه فلزی قفسه برنج انواع قفسه

این مقاله در گروه پژوهشی شرکت آرمان روشن تجارت راد (بلبرینگ ایران)  تهییه و گردآوری شده است.

جهت مشاوره و خرید انواع بیرینگ با مشاوران ما تماس بگیرید.

09031915592

99 84 93 33 021

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *