بلبرینگ ها, قطعات صنعتی

تعریف بلبرینگ

بلبرینگ (Ball Bearing) برینگ بیرینگ

تعریف بلبرینگ:

بلبرینگ (Ball Bearing) چیست؟ 

همان طور که می دانید، در طول زمان وجود اصطکاک منجر به ایجاد مشکلاتی از جمله خوردگی، ساییدگی، خراشیدگی و غیره می شود. هنگامی که بخواهید دو قطعه را روی هم سوار کنید، به صورتی که این دو تماس بسیاری با هم داشته باشند و درعین حال روی یکدیگر حرکت کنند.

علاوه بر این که اصطکاک بسیار زیادی ایجاد می شود، سایش قطعات نیز به وجود می آید که این مسئله می تواند هزینه های بسیار زیادی را ایجاد کند.

وجود بلبرینگ اصطکاک را به طور چشمگیری کاهش می دهد. از این قطعه برای پیشگیری از سایش قطعات نیز استفاده می شود. در ادامه به بررسی تعریف بلبرینگ می پردازیم:

بلبرینگ بلبرینگ چیست تعریف بلبرینگ Ball Bearing

 

تعریف بلبرینگ:

کلمه بال بیرینگ یا بلبرینگ از دو قسمت بال به معنای گوی و بیرینگ به معنای تحمل کردن تشکیل شده است.

بلبرینگ، قطعه ای است که دارای دو رینگ خارجی و داخلی است و رینگ داخلی آن با استفاده از ساچمه های غلطان می تواند حرکت کند.

به طور کلی اگر بیرینگ‌ یا یاتاقان دارای اجزای گردنده ساچمه کروی ‌باشد به آن بلبرینگ (Ball Bearing) و چنانچه  اجزای گردنده‌ آن ساچمه استوانه‌ای باشد به آن رولبرینگ (Roller Bearing) می‌گویند.

بلبرینگ ها با دارا بودن ساچمه های گرد به عنوان عضو غلتشی قادرند اجزای چرخان و نوسانی موجود در سیستم درگیر مانند شافت و یاتاقان ها را با حداقل اصطکاک بار و نیرو های ایجاد شده، منتقل کنند.

این خصوصیات در بلبرینگ باعث افزایش عمر مفید قطعات، سرعت، کاهش ایجاد گرما و کاهش صدا در حین کارکرد دستگاه می شود.

بلبرینگ در سایز ها و انواع های مختلفی وجود دارد. در این قطعه از توپ های چرخان استفاده می شود. در واقع بلبرینگ دارای 2 توپی است که یکی از آن ها داخل دیگری است. توپ داخلی می چرخد و توپ بیرونی ثابت باقی می ماند.

اگر بلبرینگ ها صدای سوت مانندی از خود ایجاد کنند، به این معنا است که بلبرینگ ها خراب شده اند و اصطکاک آن ها بیشتر شده است.

در ادامه این بحث، در مطلب بعدی به انواع بلبرینگ خواهیم پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *