قطعات صنعتی

بال اسکرو

بال اسکرو (ball screw) بالسکرو تاریخچه پیدایش بال اسکرو پیچ و مهره لیدو اسکرو صنعت سی ان سی دستگاه سی ان سی CNC

 بال اسکرو

 بال اسکرو (ball screw) محرک­‌های خطی مکانیکی هستند که با کمترین میزان اصطکاک ممکن، حرکت چرخشی را به حرکت خطی تبدیل می کنند. بال اسکرو مشابه سیستم پیچ و مهره می باشد که در آن گوی به عنوان مهره و شافت رزوه شده به عنوان پیچ می باشد.

بال اسکرو (ball screw) بالسکرو تاریخچه پیدایش بال اسکرو پیچ و مهره لیدو اسکرو صنعت سی ان سی دستگاه سی ان سی CNC

تاریخچه پیدایش بال اسکرو:

بالسکرو در سال 1898 توسط استیونسون و دی گلن اختراع و ثبت شد.

قبل از پیدایش بال اسکرو، برای عقب و جلو بردن میزها، از پیچ و مهره‌­های ساده استفاده می­‌شد، به مرور زمان در اثر حرکت رفت و برگشت، سایش و لغزندگی بین پیچ و مهره ایجاد و باعث لقی می­‌گردید و همین باعث ­شد که دقت کار پایین بیاید.

با ایجاد تغییراتی در نوع دنده­‌های پیچ و مهره تا حدی این مشکل را حل نمودند. به این صورت که به جای استفاده از پیچ و مهره با سطح مقطع مثلثی، از پیچ و مهره با سطح مقطع ذوزنقه­‌ای و تا حدی مستطیلی استفاده کردند که نمونه‌­ی این نوع پیچ و مهره‌­ها در برخی از دستگاه های CNC به وفور مشاهده می‌­شود.

مشکل این پیچ و مهره­‌ها این بود که برای روانکاری حرکت پیچ بر روی مهره باید یک لقی مشخصی، در نظر گرفته می­‌شد. به مرور زمان پیچ­‌ها شروع به ساییده شدن می­‌کردند و دقت خود را از دست می‌­دادند.

برای مثال زمانی که پیچ  چپ گرد می­‌شد، یک طرف مهره درگیر بود و زمانی که بر عکس پیچ راست گرد می‌­شد، ابتدا باید لقی طی می‌­شد تا به طرف دیگر برسد و بعد از آن طرف دیگر درگیر می‌­شد.

در مرحله بعدی سیستمی تحت عنوان لید اسکرو اختراع و به مرحله‌­ی تولید رسید.

ساختار این دستگاه به این صورت است که به جای استفاده از یک مهره از دو مهره استفاده شده است. در بین این دو مهره فنری قرار گرفته که توسط پیچ‌­های مخصوصی تنظیم می‌گردد و باعث می­‌شود در تمام حالت‌­ها هر دو سوی مهره‌­ها درگیر باشد و با چپگرد و راستگرد شدن لقی به کمترین میزان خود برسد و در مکان‌­هایی که پیچ دچار خوردگی شده فنر باز می­‌شود و خود را تنظیم می‌­کند. این سیستم با تمام مزیت­‌هایی که داشت اما همچنان مشکل لغزش سطوح در آن مشاهده می­‌شد.

با اختراع بال اسکرو صنایع، قدم رو به جلویی برداشت و توانست به پیشرفت تکنولوژی کمک بسیار زیادی بکند همچنین بسیاری از مشکلات حل شد.

برای اطلاعات بیشر راجع به بال اسکرو اینجا کلیلک کنید.

 

این مقاله در گروه پژوهشی شرکت آرمان روشن تجارت راد (بلبرینگ ایران)  تهییه و گردآوری شده است.

بال اسکرو (ball screw) بالسکرو تاریخچه پیدایش بال اسکرو پیچ و مهره لیدو اسکرو صنعت سی ان سی دستگاه سی ان سی CNC

جهت مشاوره و خرید محصولات با مشاوران ما تماس بگیرید.

09031915592

99 84 93 33 021

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *