دسته‌بندی نشده

اجزای تشکیل دهنده بیرینگ

بلبرینگ (Ball Bearing) برینگ بیرینگ

اجزای تشکیل دهنده بیرینگ

بیرینگ ها (بلبرینگ و رولبرینگ) عموماً از سه بخش کنس(Rings) یا رینگ اجزای غلتشی، ساچمه (rolling elements) و قفسه (Cage) تشکیل میگردند که اجزاء تشکیل دهنده بلبرینگ بین کنس داخلی و خارجی توسط قفسه ای کهموقعیت نسبی آنها را در وضعیت صحیح قرار داده محصور شده لذا با یکدیگر برخورد نداشته و حرکت نرمی طی چرخش بلبرینگ به دست می آید.

اجزای تشکیل دهنده بیرینگ اجزای تشکیل دهنده برینگ اجزای تشکیل دهنده رولبرینگ اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ اجزای بلبرینگ اجزای رولبرینگ

کنس (RINGS)

قسمت لایه بالایی و پایینی که ساچمه ها را در بر می‌گیرد و وظیفه نگهداری از آن‌ها را بر عهده دارد، کنس بیرینگ نامیده می‌شود. این محصول با نام‌های دیگری مانند یاتاقان و یا رینگ بیرینگ نیز در بین مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قطعات شناخته می‌شود.

ساچمه (rolling elements)

اصلی ترین جز و فاکتور تشکیل دهنده بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) ساچمه می باشد. ساچمه قطعه ای متحرک است که داخل بیرینگ قرار می‌گیرد وظیفه شان تحمل بارهای وارده است.

شکل ساچمه در بیرینگ مشخص کننده نوع بیرینگ (بلبرینگ و رولبرینگ) میباشد. کلمات بال و رول (ball و roll) در بیرینگ ها مشخص کننده همین موضوع می باشد.

کلمه بال به معنای توپ یا ساچمه گرد می باشد که در ساختار انواع بلبرینگ بکار رفته است.

رول به معنای ساچمه سوزنی، ساچمه بشکه ای، ساچمه مخروطی و ساچمه استوانه ای می باشد که در انواع رولبرینگ بکار می رود و یکی از دلایل نام گذاری رولبرینگ ها هم به علت شکل ساچمه استفاده شده در ساختار آن می باشد.

ساچمه اجزای تشکیل دهنده بیرینگ

قفسه (Cage)

قفسه ها در بلبرینگ به عنوان قطعه ای برای حفظ اجزای اصلی شناخته شده اند.

بزرگترین تاثیر قفسه ها در بلبرینگ، جداسازی عناصر غلتان بلبرینگ و در نتیجه کاهش اصکاک، کاهش تماس، کاهش سایش، افزایش طول عمر بلبرینگ میباشد.همچنین باعث نگهداری گریس در داخل بیرینگ می شوند.

بلبرینگ هایی که فاقد قفسه بلبرینگ باشند، عناصر غلتان آن ها در جهت مخالف عناصر قبل و بعد خود میچرخند و با یکدیگر در تماس هستند که این تماس باعث ایجاد سایش یسیار شدید در عناصر غلتان میشود و در نتیجه عمر مفید بلبرینگ کاهش پیدا میکند.

قفسه قفسه بیرینگ قفسه رولبرینگ و بلبرینگ

 

این مقاله در گروه پژوهشی شرکت آرمان روشن تجارت راد (بلبرینگ ایران)  تهیه و گردآوری شده است.

 

جهت مشاوره و خرید انواع بیرینگ با مشاوران ما تماس بگیرید.

09031915592

99 84 93 33 021

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *