دسته‌بندی نشده

آببندها

آببندها

آببند یا نشست بندها به سه دسته کلی اورینگ، پکینگ و کاسه نمد تقسیم میشوند:

• اورینگ 
اورینگ (O-ring) قطعه‌ای دایره‌ای شکل از جنس مواد الاستومری و پلیمری است که در صنایع برای آب‌بندی بین دو قطعه مورد استفاده قرار می‌گیرد.اورینگ‌ها یکی از پرکاربردترین قطعات در طراحی ماشین‌ها به شمار می‌آیند چراکه تولید آن‌ها بسیار ارزان‌قیمت تمام می‌شود و عمر بالایی دارند. همچنین برای نصب اورینگ به تجهیزات پیچیده‌ای نیاز نخواهیم داشت. علاوه بر این، قدرت آب‌بندی آن‌ها به گونه‌ای است که در فشارهای بسیار زیاد نیز عملکرد مناسبی دارند.از اورینگ‌ها برای آب‌بندی پیستون در سیلندر و شیرهای هیدرولیکی در نقاط اتصال پمپ‌ها استفاده می‌شود. طراحی آن به شکلی است که در شیارها نصب شده و در هنگام نصب تا حدود 10درصد فشردگی دارند. اورینگ‌ها در آب‌بندی محل‌هایی که دارای گوشه و زاویه هستند، کاربرد ندارند. همچنین همیشه از یک رینگ فیبری برای جلوگیری از خارج شدن اورینگ از محل نصب استفاده می‌شود.

 

اورینگ

• پکینگ 
از انوع دیگر نشت بندها پکینگ (Packing) است.پکینگ لاستیکی (سیل)  قطعه ای است که به صورت دینامیکی در آب‌بندی پیستون و شافت پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا پکینگ‌ها از لاستیک طبیعی یا مصنوعی ساخته شده و سایزهای گوناگونی دارند و عمر مفید آن‌ها به جنس ساخت بستگی دارد‌. پکینگ‌ها به‌صورت ردیفی یا چند تکه بوده و با استفاده از الیاف تقویت می‌شوند. اگر برای تقویت این پکینگ‌ها از رینگ پشتیبان هم استفاده شود، تحمل فشار آن‌ها افزایش خواهد یافت.

 

پکینگ

• کاسه نمد
کاسه نمد که با نام آببند روغن شعاعی یا Radial Shaft Seal نیز معروف است، قطعه‌ای برای آببندی و درزگیری محل شفت دوار و یک محور ثابت، جهت جلوگیری از خروج سیالات و همچنین ورود گردوغبار استفاده می‌شود. معمولا هر دستگاهی که دارای یک محور چرخشی و اجزای وابسته باشد از کاسه نمد استفاده شده است. کاسه نمدها از فلزات، لاستیک و مواد گوناگون تولید می‌شود که هر مدل دارای خصوصیات گوناگون است. بعضی از کاسه نمدها در برابر سایش، بعضی در برابر حرارت و بعضی در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند.

کاسه نمد گریس

♦ .در مقاله بعدی به تفاوت اورینگ، پکینگ و کاسه نمد می پردازیم.

 

برای خرید اورینگ، پکینگ و کاسه نمد با مشاوران ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *